Recenzja GPS-050 Bluetooth
Recenzja GPS - 410/420
Bezinwazyjne odblokowanie urządzeń GPS
do postaci PDA bez ingerencji w rejestry systemu Windows CE
Odblokowanie urządzeń GPS
do postaci PDA z ingerencją w rejestry systemu Windows CE
Aktualizacja urządzeń GPS-Manta do wersji 5.2.26.0
Aktualizacja urządzeń GPS-Manta do wersji 6.1.8 mapa PL_1260-200812

AKTUALIZACJA GPS-Manta do wersji 5.0.8.0
Wprowadzenie
    Moi drodzy, dla większości z Was zainstalowanie jakiegokolwiek programu, przeprowadzenie upgrade'u - nie stanowi większej przeszkody. Jednak nawigacja samochodowa jest na tyle specyficznym urządzeniem, iż roziętość wiekowa kupujących ją jest dość rozległa. Sporą jej część stanowią osoby, które nie koniecznie znają się perfekcyjnie na obsłudze komputera, na jego zagadnieniach i przeprowadzenie aktualizacji może być dla nich nie lada problemem. Dla uspokojenia dodam, że "nie taki diabeł straszny..." - jest to naprawdę czynność na tyle prosta, iż każdy we własnym zakresie może ją przeprowadzić - należy tylko dokładnie śledzić komunikaty i wykonywać kolejno czynności opisane poniżej. Pozwolę sobie zatem przedstawić sposób aktualizacji GPS-410/420 w sposób "łopatologiczny" - dla wszystkich.

GPS-010 Box

    1)  Na początku musimy zarejestrować się na stronie https://www.mojemapy.imagis.pl
W tabelce podajemy w kolejności:

 • swój (dowolny) adres internetowy
 • wybrane przez siebie hasło, na które logować będziemy się na serwer MapaMap w celu ściągnięcia uaktualnień
 • powtarzamy raz jeszcze hasło wpisane wyżej (to z celu zweryfikowania w razie jakieś pomyłki w nazwie)
 • kod pocztowy
 • kraj (Polska jest już odhaczona)
 •      Jeśli chcemy otrzymywać w mailu nowości - "zaptaszować" należy poniższe dwa kwadraciki. Wciskamy na ZAREJESTRUJ. Po tym otwieramy swój program pocztowy zainstalowany na komputerze i oczekujemy maila od administratora, w którym będzie znajdować się link potwierdzający naszą rejestrację.

  Należy na niego kliknąć. Zostaniemy przeniesieni do strony z logowaniem.

      2)  W okienku LOGOWANIE wpisujemy podany podczas rejestracji adres e-mial, zaś niżej hasło. Klikamy w przycisk ZALOGUJ.

  Ujrzymy nowe okno z powitaniem na stronach "moje mapy" producenta imagis.

  Na samym dole drobnym drukiem mamy zdanie - "Przejdź do rejestracji produktu...". I tu również po najechaniu myszką kliknijmy w ten odnośnik. Tradycyjnie wywoła to otwarcie kolejnego okienka.

      3)  Pod informacją "Wprowadź numer seryjny produktu" wpisujemy żądane cyferki, które znajdziemy w urządzeniu. Włączamy zatem nawigację i uruchamiamy program MapaMap. W menu odnajdujemy przycisk "?" i po jego uruchomieniu docieramy do informacji z potrzebnymi danymi.

  rej5  rej6

  Przepisujemy numer seryjny z nawigacji na stronę internetową potwierdzając wszystko przyciskiem OK.

      4)  W nowym oknie mamy wszystkie informacje o naszym produkcie i co najważniejsze informacje, czy są na obecną chwilę dostępne aktualizacje (upgrade'y). W naszym obecnym przypadku są, co widzimy na ekranie. Klikamy więc w lewe menu - odszukując odnośnik - DO POBRANIA.

      5)  Ujrzymy po chwili wykaz plików do pobrania. Po szczegółowym jego opisie, po prawej stronie znajdziemy pogrubiony wyraz Pobierz.

  Klikamy na niego wywołując okienko określając miejsce docelowe ściąganego pliku. Potwierdzamy chęć rozpoczęcia procedury wciskająć OK.

      6)  Czekamy cierpliwie, aż program znajdzie się na naszym komputerze.

      7)  Po ściągnięciu, należy go rozpawować dowolnym archiwizerem. Pojawienie się katalogu z tą samą nazwą świadczy, że wszystko przebiegło pomyślnie.

   

      8)  Otwieramy wspomniany katalog zawierający 2 pliki. W pierwszym tekstowym mamy skrótowy opis jak dokonać aktualizacji, zaś drugi to główny program aktualizacyjny MM-MANTA-5-08_mapa-1260_AktualizacjaAplikacji-i-map.

      9)  Teraz podłączamy GPS-410/420 do komputera i czekamy na synchronizację. Wcześniej należy oczywiście mieć zainstalowany program do komunikacji Microsoft ActiveSync, jeśli tak nie jest, to pobierz go stąd i zainstaluj.

      10)  Po tych wszystkich niezbędnych procedurach przechodzimy wreszcie do meritum sprawy - aktualizujemy program MapaMap. Należy przy okazji wspomnieć, że otrzymujemy nową wersję programu oraz nowe mapy przystosowane do niej. Klikamy na instalkę.

      11)  Pierwsza informacja, to wybór języka. Wybieramy ten, który rozumiemy najlepiej ;-)

      12)  W wybranym języku pojawia się okno powitalne instalacji. Wciskamy Dalej >

      13)  Kolejne to "Warunki Umowy Licencyjnej". Zaznaczamy kółeczko, że akceptujemy je i przechodzimy Dalej >

      14)  Nastąpi dekompresja plików, czyli rozpakowanie materiału na komputer.

      15)  Następnie zostanie usunięta z nawigacji stara wersja mapy.

      16)  A także główny program.

      17)  Przeznaczone do wkopiowania pliki wędrują do pamięci komputera.

      18)  Teraz dość istotna sprawa. Wyświetli nam się okno z wyborem miejsca instalacji. WYBIERAMY - ResidentFlash (główny katalog nawigacji). Osoby, które odblokowały Windowsa, także zaznaczają tę opcję! Wciskamy OK.

      19)  W zamian wgrane zostaną nowe mapy.

      20)  A także dźwięki używane w programie.

      21)  Cała aktualizacja niestety zabierze nam trochę czasu, więc po wypiciu smacznej kawy, zobaczymy finał w postaci okna kończącego całą procedurę. Wciskamy ZAKOŃCZ i od tej chwili cieszymy się nową wersją.

      22)  Odłączamy nawigację od kompurera, Robimy reset i... szerokiej drogi!


  MapaMap 5.0.8.0
          Poprzednia wersja 4.0.5.2 MapaMap nie wywarła na mnie większego wrażenia. Graficznie program był szaro-bury, zaś najwiekszym mankamentem była potworna mozolność. Samo włączenie i aktywacja programu trwała wieki, reakcja na wydawane polecenia też pozostawiała wiele do życzenia. Dużym plusem była za to bardzo dokładna mapa. Producent jakby zauważając powyższe mankamenty nie dał nam długo czekać na kolejną odsłonę nawigacji. Dużym zaskoczeniem i plusem jest to, że otrzymujemy upgrade nie tylko mapy jak się to za zwyczaj dzieje, ale przede wszystkim głównego programu. To niezwykła rzaadkość, bo za kolejne wersje firmy każą sobie słono płacić i są one traktowane jako odrębne nowe programy. Tym bardziej należą się producentowi - firmie IMAGIS duże brawa. Pierwsze wrażenie po włączeniu MapyMap v 5.0.8.0 było szokujące. Szybkość w porównaniu z poprzednią wersją to po prostu przepaść. Grafika skromna, ale bardzo ładna. Przyciski 3D w stylu EMBOSSING (wytłaczane), szybka lokalizacja sygnału z satelit (jako jedyny program z testowanych, wewnątrz mieszkania połączył się z 6 satelitami dając mocny sygnał gotowy do nawigowania!). Wszyscy posiadacze nawigacji firmy MANTA GPS-410/420 Easy Rider powinni bez zastanowienia zaktualizować urządzenie, co sprawi, że dalsze użytkowanie zakupionej nawigacji stanie się bardziej komfortowe.
  Poniżej kilka fotek nowej odsłony programu MapaMap v 5.0.8.0
 • ponad 2 miliona punktów adresowych
 • 2 291 szczegółowych planów miast i miejscowości z nazwami ulic i numerami budynków
 • 401 400 kilometrów dróg umożliwiających dotarcie do każdej miejscowości w Polsce (w tym 303 820 km dróg asfaltowych i 97 580 km dróg gruntowych.
 • 135 600 obiektów użyteczności publicznej (POI): hotele, restauracje, stacje benzynowe, bankomaty, szpitale, apteki, warsztaty samochodowe oraz wiele innych przydatnych w podróży w tym fotoradary oraz "Czarne Punkty"
 • 11 miast zawierajacych trójwymiarowe bryły budynków: (Białystok, Częstochowa, Gdańsk, Łódź, Katowice, Kraków, Olsztyn, Poznań, Tarnów, Wrocław, Warszawa)
 • 01
  02  01

  02  03

  04  05

  02  07

  08  09

  10  11

  12  13

  14  15

  /zbkw/