Recenzja GPS-050 Bluetooth
Recenzja GPS - 410/420
Bezinwazyjne odblokowanie urządzeń GPS
do postaci PDA bez ingerencji w rejestry systemu Windows CE
Aktualizacja urządzeń GPS-Manta do wersji 5.0.8.0
Aktualizacja urządzeń GPS-Manta do wersji 5.2.26.0
Aktualizacja urządzeń GPS-Manta do wersji 6.1.8 mapa PL_1260-200812

ODBLOKOWANIE - WPROWADZENIE
Windows CE 5.0 z GPS-410/420  EASY RIDER 4,3'' -
do postaci PDA z ingerencją w rejestry systemu Windows CE
        Urządzenia nawigacyjne z serii GPS-010 oraz 410 oraz ich pokrewne modele, oparte na systemie Windows CE v 5.0 po niewielkich zabiegach można w dość prosty sposób przystosować niemal do w pełni sprawnego urządzenia typu PDA. Stanie zatem przed nami możliwość zainstalowania wielu programów, czy gier przeznaczonych na te platformy. Ponieważ cały proces ściągania blokady został opisany przy urządzeniach o mniejszym ekranie, a nie odbiega on znacząco od 410/420, to pozwoliłem sobie na zamieszczenie po lekkich modyfikacjach na umieszczenie go jednym miejscu z pozostałymi materiałami dotyczącymi tej wersji nawigacji.

UWAGA !


         Przed dokonaniem poniżej opisanej operacji, należy bardzo dokładnie zastanowić się nad chęcią jej przeprowadzenia. Ewentualne uszkodzenie struktury systemu i unieruchomienie urządzenia wiązać się będzie z utratą gwarancji i narazi właściciela na koszty serwisowe, w celu przywrócenia go do sprawności. Autor tego artykułu nie bierze żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy wynikłe podczas przeprowadzanych zmian!


        Aby uchronić się przed ewentualnymi przykrymi konsekwencjami - KONIECZNIE ! - zrób kopię oryginalnych rejestrów systemu. Pozwolą one przywrócić pierwotny (zablokowany) stan nagigatora, gdy cokolwiek niespodziewanego się nam przytrafi lub, gdy wpadniemy na szaleńczy pomysł, by znów zablokować sobie system (choć nie wiem, po co ?) a zdarzają się również i takie przypadki. Opis w jaki sposób to zrobić umieściłem w opisie tłumaczącym sposób przywrócenia pierwotnej wersji.
GPS-410
PROGRAMY
potrzebne do przeprowadzenia zmian
        Zanim zaczniemy cokolwiek robić należy ściągnąć z sieci odpowiednie programy. Są one bezpłatne, więc nie ma obaw przed wyrzutami sumienia. Po skompletowaniu wszystkiego, co może się nam przydać - spróbuj rozpakować po kolei każde archiwum sprawdzając, czy nie posiadają błędów nie zatrzyma nam wówczas taka niemiła niespodzianka rozpoczętego procesu.

 • GPS-410 Unlock v1.04
 • Pakiet odblokowujący w zestawie m.in: MapaMap, biblioteki dll, Total Commander, edytory rejestru, Screen Capture, przeglądarki plików pakietu MS Office, odtwarzacze multimediów oraz dwie gry: 'Free Cell' i 'Solitaire'.
 • Microsoft ActiveSync
 • Program firmy Microsoft służący do synchronizacji danych pomiędzy komputerem a kieszonkowymi urządzeniami opartymi o system Windows CE. Przy jego pomocy synchronizujemy: notatki, dokumenty, zdjęcia, muzykę czy klipy video. Program automatycznie wykrywa zgodne urządzenia i umożliwia wymianę danych przy pomocy kabla USB.
 • PHM Registry Editor
 • Aplikacja do edycji rejestru. Umożliwia import i eksport wpisów w rejestrze, tworzenie nowych wpisów oraz dodawanie do ulubionych.
 • CeRegEditor
 • Edytor rejestru wszelkich urządzeń opartych na systemie WindowsCE, PocketPC2003, WindowsMobile (WM5,WM6). Jego podstawową cechą jest to, iż uruchamiany jest z poziomu normalnego PC'ta. Dzięki temu edytując rejestr PDA mamy do dyspozycji klawiaturę, myszkę i zwykły, nawet 21' monitor.

  ODBLOKOWANIE
  Instrukcja "krok po kroku"
          1. Microsoft ActiveSync

          Na początku ściągamy (kliknij myszką na nazwę aplikacji w tabelce) i instalujemy powyższy program, dzięki któremu nasz komputer nawiąże połączenie z nawigacją. Po zakończonej pracy pozostawiamy go w komputerze do czasu posiadania GPSa, ponieważ będzie on pomocny przy wielu instalacjach, prznoszeniu, kopiowaniu i usuwaniu plików, czy też programów. Można do nich dotrzeć w dwojaki sposób:

 • na dolnej belce klikamy prawym przyciskiem myszki na zieloną okrągłą ikonkę za strzałkami symbolizującą, ów program i z rozwiniętego menu wybieramy opcję Eksploruj.
 • na pulpicie Mój Komputer podczas instalacji otrzymujemy dodatkową ikonę 'Urządzenie przenośne' - otwierając ją docieramy do plików i katalogów Easy Ridera.


 •         Po skutecznie przeprowadzonej instalacji - w systemie widzimy ją jako Microsoft USb Sync - podłączamy GPS z komputerem kablem USB dostarczonym w komplecie przy zakupie. Urządzenie podczas lokalizacji z nim zasygnalizuje to dźwiękiem. Następnie ukaże się na jego ekranie informacja o trwającym połączeniu, zaś na monitorze zobaczymy synchronizację przeprowadzaną przez Microsoft ActiveSync. Widniejąca informacja: Podłączony, Zsynchronizowany - oznacza, że trwa prawidłowe połączenie między urządzeniami.

          W tej sytuacji można więc przystąpić do przygotowania kopii bezpieczeństwa rejestrów.


          2. CeRegEditor
  GPS-410 Design GPS-410


  GPS-410 Design

          Jedną z najistotniejszych rzeczy, którą należy wykonać przed ingerencją w nawigację jest wykonanie kopii zapasowej rejestrów. Pozwolą nam one w razie jakiegokolwiek niepowodzenia na przywrócenie urządzenia do poprzedniego stanu, czyli zablokowanym dojściem do WinCE. Bezpłatnych programów w sieci jest dość sporo, ale jednym z najlepszych jest prosty w obsłudze polski program CeRegEditor.
          Ściągamy go, rozpakowujemy i instalujemy na naszym komputerze. Gdy cały proces instalacyjny zostanie zakończony sukcesem - resetujemy kompa i po restarcie uruchamiamy programik. Mając już zainstalowany Microsoft ActiveSync podłączamy GPS-410/420 kablem USB do komputera.
  GPS-410 Design GPS-410 Design

          W górnym menu rozwijamy zakładkę Połączenia wybierając pierwszą opcję - Połącz. Komputer inicjuje owe połączenie, czego efektem będzie pojawienie się trzech głównych grup z kluczami rejestrów: HKEY_CLASSES_ROOT, HKEY_CURRENT_USER oraz HKEY_LOCAL_MACHINE. To właśnie te klucze odpowiedzialne są za to, co znajduje się w naszym urządzeniu. Należy więc je skopiować i zapisać w miejscu, z którego w każdym momencie będzie można z nich skorzystać, przywracając do nawigacji poprzednie oryginalne wpisy. Mamy możliwość zrobienia kopii każdej z trzech grup rejestrów z osobna, ale jest to przydatne tylko wtedy, gdy dokonujemy korekty w jednej z nich. Przy czym należy tu zaznaczyć, że przy manipulowaniu przy nich należy mieć sporą wiedzę, gdyż niepoprawny wpis, usunięcie niezbędnego rejestru itd. może na dobre unieruchomić nasze urządzenie, takie same prawidła dotyczą również komputera stacjonarnego, gdzie również występują tożsame rejestry.

  GPS-410 Design GPS-410 Design

          Kopie wspomnianych rejestrów możemy wykonać w programie równiez w dwojaki sposób:

  - wędrujemy do górnego menu, wybierając tym razem Narzędzia i po rozwinięciu zakładki klikamy na pierwszą opcję Kopia/Odtworzenie rozwijając dalej ową zakładkę - wybieramy komendę Twórz obraz/kopię,
  - klikamy na drugą ikonkę pod napisem Konwersja (10 z rzędu), gdzie w pierwszym i drugim przypadku uruchomimy kolejne okienko, w którym wybieramy docelowy katalog umieszczenia kopii oraz wpisujemy nazwę tworzonego pliku np. 'kopia rejestrów' .

  GPS-410 Design GPS-410 Design

          Po zaakceptowaniu wciskając przycisk Zapisz pojawi nam się kolejne okno 'Twórz obraz' potwierdzamy wpisane dane poprzez wciśnięcie komendy OK. Po akceptacji zostaje tworzona kopia obrazu rejestrów. Po zakończeniu sygnałem dźwiękowym program oznajmia pomyślne zakończenie operacji. Dodatkowo na dolnym pasku sygnalizujacym aktualnie wykonywane zadania pojawi się napis: Obraz rejestru gotowy !

  GPS-410 Design GPS-410 Design

  GPS-410 Design

  GPS-410 Design

          W docelowym miejscu, którym podaliśmy podczas zapisu mamy gotowy plik bezpieczeństwa o nazwie, którą podaliśmy. Powinien mieć on wielkość ok. 347kB. Kopiujemy i chowamy go w bezpieczne miejsce, dla jeszcze większego bezpieczeństwa proponuję zrobić kopię, w razie czego. Ciekawscy i majsterkowicze mogą zrobić kopie poszczególnych trzech grup rejestrów zaznaczając je pojedyńczo i zapisując pod określoną nazwą.
          Mając kopię bezpieczeństwa - możemy wreszcie śmiało przystąpić do odblokowania naszego urządzenia.
          3. GPS-410 Unlock v1.04

  GPS-410 Design

          Dwukrotnie klikamy na aplikację GPS-410 Unlock v1.04 w celu uruchomienia instalatora. Pojawi nam się powitalne okienko informujące o chęci zainstalowania programu oraz zalecające zamknięcie wszelkich innych uruchomionych programów na naszym komputerze. Akcetpujemy wybór przyciskiem Dalej. Tak samo reagujemy na dalsze pojawiające się okna.
  GPS-410 Design
  GPS-410 Design

          W kolejnym oknie program zapyta, czy chesz zainstalować aplikację w domyślnym folderze - wybieramy Nie

          Instalator zaproponuje wobec tego listę docelowych nośników - wybieramy najbardziej bezpieczny wariant, czyli Resident Flash.
  GPS-410 Design
  GPS-410 Design

          Teraz przez krótką chwilę przekopiowane zostaną potrzebne pliki. Czekamy więc cierpliwie do pojawienia się kolejnej instrukcji.

          Tym razem pojawi się ona w nawigacji, zaglądamy na wyświetlacz, w którym powinna widnieć klawiatura ekranowa. Bierzemy rysik i klikamy w przycisk Enter.

          Teraz należy uzbroić się w cierpliwość i odczekać dla bezpieczeństwa ok. 5 minut. Nie będą się pojawiać żadne komunikaty, ani kolejne okna. Nic nie dotykaj, niczego nie klikaj !
  GPS-410 Design
  GPS-410 Design

          Po odczekaniu wyznaczonego czasu wyłączmy nawigację oraz odłączamy od komputera. Po restarcie uruchamia się nam ona z dobrze znanym pulpitem Windowsa. Od tej chwili możemy traktować urządzenie jako PDA, wgrywać programy, gry, tworzyć skróty na pulpit, odgrywać muzykę, filmy itd., itp.


  / opracowanie: zbkw /